Що таке медична марихуана або медичний канабіс

Що таке медична марихуана або медичний канабіс?

Легалізація медичного застосування канабісу в Україні ставить перед учасниками процесу і громадськістю багато питань. Що таке медична марихуана або медичний канабіс? Що таке рекреаційна марихуана або рекреаційний канабіс? Що таке технічні коноплі?

Медична марихуана або медичний канабіс

Це канабіс та його складові, в тому числі канабіноїди тетрагідроканабінол (ТГК) та каннабідіол (КБД), у формі лікарського засобу, який рекомендований або призначений лікарем з метою терапії конкретних симптомів та захворювань. Тобто це канабіс, препарат канабісу чи засіб, що містить канабіноїди. Режим контролю обігу медичної марихуана або медичного канабісу залежить від кількості вмісту тетрагідроканабінолу (ТГК), присутнього в лікарському засобі.

Рекреаційна марихуана

Це канабіс та його складові, які використовується без медичного обґрунтування і терапевтичного супроводу. Рекреаційна марихуана зазвичай містить більше ТГК, ніж лікарські препарати, в яких ТГК та КБД присутні в різних співвідношеннях.

Як пояснює український вчений-епілептолог Дмитро Ісаєв, провідний науковий співробітник Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, медичним канабісом є використання хімічних компонентів канабісу в якості медичного препарату при різних патологічних станах людини під професійним наглядом спеціаліста: «У всьому світі говорять про речовини, які викликають залежність, та психоактивні речовини. І вони можуть бути як ліками, так і засобами для рекреаційного вживання. Скажімо, той же морфій — це наркотик, але водночас і ліки, він використовується у медицині для знеболювання».

Національний інститут по боротьбі з наркотиками США (NIDA, National Institute of Drug Abuse) дає таке визначення: «термін медична марихуана відноситься до використання цілої, необробленої рослини марихуани або його основних екстрактів (препаратів марихуани) для лікування симптомів хвороби та інших станів»

В країнах, де дозволено медичне застосування канабісу та препаратів канабісу, визначається мінімально допустима доза ТГК як домішки. Такі препарати не підлягають контролю обігу наркотичних речовин та не вносяться до переліків наркотичних речовин. Доведено, що в мінімальних кількостях ТГК, як домішка до КБД не має негативного ефекту, тому що КБД нівелює його психоактивні властивості. Ті препарати канабісу, які містять ТГК більше ніж мінімальна домішка, теж є лікарськими засобами, але їх обіг регулюється законодавством про обіг наркотичних засобів. Таким чином, медичною марихуаною або медичним канабісом є і ТГК-вмісні препарати, а не тільки засоби, що містять виключно КБД з мінімальними домішками ТГК. Різниця між ними — режим контролю обігу.

Так, мінімальним вмістом ТГК вважається у ЄС 0,2%, в США — 0,3%, в Швейцарії — 1%. Рослина Canabis sativa з меншим, ніж мінімальний вміст ТГК, є технічною коноплею, а більшим — марихуаною, або канабісом.

Слід зазначити, що рослина Cannabis indica або індійська конопля у порівнянні з Canabis sativa містить більш високі рівні ТГК (в співвідношенні до КБД), але має заспокійливий та снодійний ефект вище. Cannabis indica теж можна віднести до медичного канабісу, якщо вона або препарати виготовлені з її сировини використовуються виключно з медичними цілями. Звісно, що обіг препаратів з Cannabis indica є контрольованим. Слід пам’ятати, що в останні 40-50 років селекціонерами виведено багато гібридних сортів на основі Canabis sativa та Cannabis indica. Ці сорти також відносяться до медичного канабісу, якщо вони або препарати виготовлені сировини цих гібридів використовуються виключно з медичними цілями.

До технічних конопель переважно відносяться сорти рослини Canabis sativa. На основі Cannabis indica та її гібридів технічні коноплі не розроблялися через високий вміст канабіноїдів та високої чутливості до температурних режимів. Технічна конопля використовуються в багатьох галузях народного господарства: текстильна промисловость, виготовлення целюлози і паперу, у будівництві, а також виробництві продуктів харчування, кормів для тварин. Технічну коноплю для виробництва лікарських препаратів не використовують, тому що сировина для фармацевтичної промисловості має зовсім інші вимоги і стандарти. Можна навести аналогію з технічним та медичним спиртом. І те, і інше є спиртом, але навряд чи кому прийде в голову (якщо це не фальсифікатори) використовувати технічний спирт для виробництва алкогольних напоїв або для виробництва лікарських засобів.

Якщо препарати медичного канабісу містять більше за мінімальний вміст ТГК, то вони вважаються психоактивними засобами і підлягають той чи іншій формі контролю обігу у відповідності до законодавства про наркотичні та психотропні засоби. Але як препарати канабісу з мінімальним вмістом ТГК, так і препарати канабісу з вмістом ТГК більш ніж мінімальний є препаратами для медичного застосування.

Умовно препарати з рослини Canabis sativa, які містять менше за мінімальну дозу ТГК можна назвати «препарати конопель», а препарати з рослини Canabis sativa які містять більше за мінімальну дозу ТГК — «препарати канабісу». Тобто препарати конопель не вважаються психоактивними і їх обіг не регулюється законодавством про обіг наркотичних та психотропних речовин, а препарати марихуани або препарати канабісу мають контрольований регульований обіг.

Як роз’яснує Іларіон Ярошенко, член Української Асоціації Медичного Канабісу, доцент кафедри військової фармації Української військово-медичної академії: «Медичні коноплі та медичний канабіс це зовсім інша річ ніж технічна конопля! Це лікарська рослина, яка вирощується у закритих приміщеннях, з дотриманням надзвичайно високих стандартів виробництва (існують спеціальні норми GMP, як для фармацевтичної промисловості). Всі параметри навколишнього середовища, такі як температура та вологість повітря, світовий режим та спектр, рівень pH, концентрація поживних речовин та інші, ретельно контролюються на кожному етапі вирощування. Це високотехнологічне фармацевтичне виробництво, метою якого є отримання рослин із стабільними параметрами та максимально можливою концентрацію канабіноїдів, задля того, щоб кінцеві ліки були дешевшими для пацієнта, бо чим більше сировини можна отримати з 1-го метру площини, тим дешевше буде ця сировина».

Тож ні про які тисячі гектарів мова йти не може. Медичні коноплі вирощують на невеликих виробництвах, організація яких потребує достатньо великих інвестицій на старті та вагомої інтелектуальної складової. Технічні коноплі не містять психоактивних речовин, та можуть бути перероблені лише на волокно, костру, олію, або саме насіння. Та навіть якщо спробувати екстрагувати з них канабіноїди, то отриманий продукт ні в якому разі не можна вживати людям. Це буде небезпечний коктейль з залишків пестицидів, добрив, важких металів та алергенних білків.

Вимоги до сировини для медичного застосування препаратів конопель або препаратів канабісу суттєво відрізняються від вимог до сировини, яку отримують при вирощувані технічних конопель. Внесення у суто аграрні правила, доповнень, пов’язаних з медичною та фармацевтичною галуззю це є помилковий підхід. Для медичних конопель (вміст ТГК менший, ніж мініальний 0,2% в ЄС, 0,3% в США, або 1% в Швейцарії) та медичного канабісу (вміст ТГК більший, ніж мінімальний) має бути своя, окрема регуляція. Виробники сировини медичних конопель та медичного канабісу мають отримати регламент, в якому буде вказано де, як, за якими стандартами, на якої площі та з якими податковими преференціями вони мають будувати свій бізнес виробництва сировини для медичного використання.

В.О. Усенко, лікар-анестезіолог, науковий радник ПАТ «Фармак», член УМЕС, член ГС «Українське агентство з оцінки технологій охорони здоров’я», член Української Асоціації Медичного Канабісу, магістр управління міжнародним бізнесом, магістр з управління якістю

К.Л. Косяченко, Президент ГС «Українське агентство з оцінки технологій охорони здоров’я», член Координаційної ради УМЕС, професор кафедри організації і економіки фармації Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика.

Пожалуйста, войдите для комментирования
Ваш ответ
Код защиты:
captcha
Ваш комментарий будет опубликован после модерации администратором
Описание
Auto Opium Feminised
  • Ваш список
    “Список желаний” пуст
Нет просмотренных товаров
Найдено 5 Показать
Удалить список?
Для того, что бы добавить товар в список желаний, Вам нужно