Легалізація марихуани в Україні: за і проти

Легалізація марихуани в Україні: "за" і "проти"

У четвер, 31 січня, в. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун порушила тему, яка широко обговорюється у світі, проте рідко – в Україні. Вона закликала легалізувати медичний канабіс у країні, тим самим реалізувати право українців на медичну допомогу і в цьому ключі.

Ідея не нова і у світі вона вже набула поширення. Поки одні суворо забороняють усе, що хоч якось пов'язане з каннабісом, інші легалізують його з медичною метою, а то й взагалі з будь-якою.

Що таке канабіс

Канабіс, він же конопля, — однорічна рослина, яку широко використовували в сільському господарстві раніше, зокрема як їжу, а також як матеріал для виготовлення паперу, мотузок, канатів, ниток, одягу і взуття.

У 1961 році Єдина конвенція про наркотичні засоби ООН включила канабіс до списку нарковмісних рослин, а на всі держави було накладено зобов'язання суворого контролю її вирощування.

У коноплях містяться психоактивні речовини – канабіоїди, зокрема дельта-9-тетрагідроканнабінол. Вони є сировиною для психотропних речовин, таких як марихуана і гашиш.

Медична марихуана

Медичними вважають сорти марихуани з високим вмістом каннабідолу (КБД), а не тетрагідроканнабінолу (ТГК).

КБД не є психоактивною речовиною, тому при його вживанні не плутаються думки і не погіршується пам'ять. При цьому КБД підвищує продуктивність, знімає тривогу і полегшує біль.

ТГК — психоактивна речовина, саме від нього з'являється ейфористичний ефект при вживанні. Також він провокує сухість у роті, проблеми з короткочасною пам'яттю, почуття голоду і сонливість.

За допомогою КБД лікують такі хвороби:

- хвороба Альцгеймера (регулярне помірне споживання канабісу допомагає сповільнити прогрес хвороби Альцгеймера та інших нейродегенеративних хвороб);

- рак (клінічні дослідження на людях сьогодні показали можливість використання канабісу в лікуванні базальноклітинного раку);

- хронічний біль (клінічні дослідження показали ефективність та безпечність канабісу при хронічному болю);

- синдром подразненого кишківника, в тому числі хвороба Крона та виразковий коліт (50% пацієнтів із хворобою Крона повністю одужали, а 90% відчули значні покращення);

- множинний склероз (МС) (дослідження вказують на можливий лікарський ефект канабісу у відновленні мієлінових оболонок нейронів при МС);

- епілепсія в дорослих і дітей (медичний канабіс знижує частоту і тривалість епілептичних нападів, у тому числі в разі епілепсії, що не піддається медикаментозному лікуванню);

- нудота та блювання внаслідок хіміотерапії;

- посттравматичний синдром і глаукома;

- медичний канабіс є ефективним у разі тривожності, порушення сну, покращення апетиту в ВІЛ-інфікованих, депресії.

Дослідження в цій області просуваються доволі повільно через те, що в більшості країн вирощування та вживання марихуани під суворою забороною. Однак деякі країни частково або навіть повністю знімають її для можливості здійснення більш детальних і глибоких досліджень.

Світова практика

Медичне використання марихуани дозволене в Хорватії, Ізраїлі, Польщі, Греції та 20 штатах США.

Частково обмежено обіг марихуани в Нідерландах, Чехії, Грузії, чотирьох штатах США і навіть у Північній Кореї.

Повністю легалізоване вживання марихуани в Уругваї, дев'яти штатах США і в Канаді.

В Україні вживання марихуани саме по собі не заборонене. Однак під забороною виготовлення, поширення, транспортування і продаж.

В аргументації "за" легалізацію наркотиків зазвичай спираються на шість тез.

 • Людина має право ставитися до власного тіла так, як вважає за потрібне. По досягненню повноліття людина повинна мати свободу вибору: вживати наркотики чи ні. Забороняючи продаж і вживання наркотиків, держава тим самим втручається в приватне життя.
 • Заборона наркотиків не здатна запобігти їхньому вживанню. Зате вона сприяє зростанню злочинності, у тому числі організованої. Там, де є попит, народжується і пропозиція. Світовий обсяг нелегального обігу наркотиків становить сотні мільярдів доларів на рік (за деякими даними, близько 300 млрд дол.). Тобто наркокримінал – результат виключно заборони наркотиків.
 • "Війну з наркотиками" вже вели в кінці 20-го століття, вона показала, що силові методи боротьби є безплідними. Поки в Перу плантації знищували, у Колумбії вони ставали дедалі більшими, підвищився рівень контрабанди, а короткочасний дефіцит призвів до поширення більш небезпечних для здоров'я сурогатів. Зріс рівень корумпованості уряду і правоохоронної системи, але постачання наркотиків не знизилися.
 • Витрати на заборону та протидію є дедалі вищими, ніж при введенні легалізації. При цьому легалізація дала б можливість ободаткувати постачання і реалізацію, збільшити кількість робочих місць, поліпшити стан медицини.
 • Одним з найяскравіших аргументів є порівняння шкоди, що завдається легальними тютюном і алкоголем, і тієї шкоди, якої могла б завдати та сама марихуана. З точки зору медицини, вживання конопель та її похідних є менш небезпечним, ніж алкоголь і сигарети.
 • Дозвіл на використання марихуани на легальних умовах розв'яже фармакології руки. Можна буде використовувати властивості конопель з медичною метою, а також отримати препарат, який, можливо, замінить собою наркотики чи допоможе наркозалежним позбутися від необхідності приймати заборонені речовини.

Не можна не зазначити і те, через що марихуана взагалі опинилася під забороною.

 • У першу чергу "проти" виступають медичні показники. Регулярне вживання марихуани призводить до психологічної залежності, а також розвитку таких психічних розладів, як депресія, психози. При частому вживанні є значний ризик згасання інтелекту.
 • Нещодавні американські дослідження підтвердили теорію про те, що канабіс є своєрідним мостом до вживання важких наркотиків, наприклад героїну.
 • Є ризик збільшення вбивств і грабежів через вільний доступ до наркотиків. У першу чергу заради того, щоб добути на них гроші.

Трохи цифр

За даними декількох досліджень, у штатах США, де було легалізовано марихуану, рівень жорстоких злочинів знизився на 13%

Штат Колорадо за 2017 рік заробив на продажу канабісу 211,1 млн дол.

У Нідерландах, де марихуану декриміналізовано, а не повністю легалізовано, казну завдяки продавцям канабісу було поповнено на 400 млн євро.

У Португалії після декриміналізації марихуани кількість тих, хто її вживає, протягом 11 років знизилася з 45% населення віком від 15 до 64 років до 28%. Різко знизилася і смертність від передозувань та інших причин, пов'язаних із наркотиками.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть кнопку "повідомити про помилку", щоб повідомити про це редакцію

Пожалуйста, войдите для комментирования
Ваш ответ
Код защиты:
captcha
Ваш комментарий будет опубликован после модерации администратором
Описание
Auto Opium Feminised
 • Ваш список
  “Список желаний” пуст
Нет просмотренных товаров
Найдено 5 Показать
Удалить список?
Для того, что бы добавить товар в список желаний, Вам нужно